Druhá strana mince
V poslednej dobe sa veľmi často v mojom okolí aj v médiách objavujú vzdychy nad tým, aký sme nekultúrny národ, ako ignorujeme všetko, čo sa okolo nás deje a ako trávime celé dni pred televízorom s prepytujem "blbým výrazom v tvári". Isteže. Samej mi je niekedy smutno nad tým, ako ľudia premrhávajú svoj život. Keď som bola v lete navštíviť svoju rodinu, deti poznali len Senzi Senzus a v celej domácnosti nebola žiadna knižka. Moc som sa s nimi nemala o čom baviť. Mala som silný pocit, že takto žijú všetci. Rezignovane a znudene.
Lenže zisťujem, že plačeme zbytočne nad rozliatym mliekom. Čoraz častejšie prichádzam na to, aké ľudia robia úžasné veci. Začínajú sa pozerať okolo seba a meniť okolie. Kolega Stano mi doniesol ukázať fotku kostola v Liptovských Sliačoch, ktorý si postavili sami obyvatelia v spolupráci s vynikajúcim architektom. Neuveriteľný projekt.
Pred dvoma rokmi sme pracovne precestovali Slovensko a okrem očakávaných vecí, že niektoré miesta sú svojim rozvojom za siedmimi horami a storočiami, existujú úžasné veci v regiónoch, o ktorých som ani nevedela, že existujú. Nikdy nezabudnem na jedného starostu z obce pri Michalovciach, ktorý každé ráno chodil osobne polievať kvety, ktoré predtým vysadil do kvetináčov na pouličné lampy. Tá dedina bola krásna.
Aj Rómovia si začínajú uvedomovať, že s nimi nemôže kto chce, ako chce kývať. V jednej škole ich deti absolútne bezdôvodne sústreďovali v jednej triede a nechávali ich celý deň bosé. Rodičia sa stretli, spísali petíciu a po tom, čo ich riaditeľ školy odkázal na lampáreň, zobrali svoje decká zo školy. Kto by to bol na tých cigánov povedal, že sa budú starať o vzdelávanie svojich detí, že áno?
Včera sme si nemohli so Švédom nechať ujsť príchod jari a vyrazili sme na slnko. Našli sme také zákutia mesta, o ktorých som ani netušila, že sú. Na miestach, kde pozemky stoja milióny korún sme našli staré domčeky z prvej republiky a deduška, ktorý v malej záhrade strihal stromy. Viem si predstaviť, koľkokrát povedal "nepredám". To len tak na okraj.
Ale prečo to všetko teraz, takto, rozcitlivene? Včera sme sa tlačili v múzeu. Boli tam mladé páriky, manželia s malými deťmi, starší manželia s vnúčatami a osamelé šesťdesiatničky, ktoré so Švédom voláme staré Prešpuráčky, lebo sa jednoducho nezaprú. Elegantné dámy. Neviem, koľko ľudí bolo v ten deň ľudí v nákupných centrách. Ani ma to nezaujíma.
Včera som mala silný pocit, že žijem v krásnej, kultúrnej krajine. Keby všetci tí, čo vyplakávajú o tom, ako štát nefinancuje kultúru, niekedy vbehli do tých malých dediniek a pomohli miestnym urobiť výstavu detských obrázkov a prispeli svojou odbornosťou k čomukoľvek peknému, tak by sa pomaly štát mohol úplne prestať starať. Na Slovensku žije nesmierne veľa ľudí, ktorých zaujíma to, ako bude vyzerať ich malý svet. A tí ostatní? Možno raz pomôžu.
6 komentárov:
Asi nám niekto, nejaká autorita, možno by stačila i "selebrita", mala povedať, že to čo máme pred nosom je kultúra. Naša!
I Lunik IX je kultúra i nádherné funkcionalistické vily z tridsiatych rokov minulého storočia sú kultúra. Obývaná a predsa taká rozdielna.
no vidíš...a ty to vieš povedať jednou vetou :-)
Ani nieviem prečo mi tento príspevok unikol. Elka, som rád, že si takéto niečo napísala.
Strasne sa mi paci, ako kazdy s prichodom jari zacne vnimamt rozne veci ...
co ti budem? dobre si to vystihla! kde je vôľa, tam je...
heh ,.. keď spomínaš prešpuráčky ... to slovo rada používa moja mama ... a podľa mňa sú strašne sympatické .. :)
aaaale, v SVK je veľa skvelých ľudí a veľa pekných zákutí
Zverejnenie komentára
Prihlásiť na odber Zverejniť komentáre [Atom]
<< Domov